Packshoty typu duch z pewnością należą dzisiaj do tych najpopularniejszych. Za ich pomocą swoje oferty prezentują zarówno znane marki, startupy, jak i sklepy internetowe, ale to nie wszystko. Tego typu zdjęcia są najchętniej wykorzystywanymi zdjęciami w reklamie, materiałach PR i prasie. Atrakcyjnie prezentujące się ubrania to podstawa sukcesu tego rodzaju fotografii produktowej.

Jak powstają packshoty odzieży na duchu?

Choć powszechnie są dostępne materiały mówiące o sposobie wykonania tego typu zdjęcia, to nie wszystkim chce się w nie wierzyć. Bo przecież musi być inna, prostsza i szybsza droga do uzyskania efektu zwanego „ghost”. Bez wykonywania kilku zdjęć, składania ich i zaawansowanego, pracochłonnego retuszu. Rozczarujemy Cię – nie ma innej drogi, jest tylko ta, o ile oczywiście zależy Ci na jakości i profesjonalizmie wykonanego zdjęcia.

Zdjęcia typu duch uzyskuje się poprzez wykonanie kilku zdjęć odzieży na manekinie i późniejsze składanie ich. I teraz nastał czas na obalenie kolejnego mitu – nie ma czegoś takiego jak manekin transparentny, przezroczysty czy magiczny. Aktualnie na rynku są dostępne manekiny z regulowanymi długościami rąk (ramie, cała ręka, dłoń), jak i dekoltem (mniej lub bardziej wyciętym), ale nic ponadto.

Również w tym przypadku sytuacja nie jest aż tak komfortowa, jak mogłoby się wydawać. Manekin ghost sprawdza się dobrze głównie przy prostych koszulkach czy nieskomplikowanych fasonach o grubej gramaturze materiału. W przypadku wszystkich innych ubrań, zaawansowanej postprodukcji ominąć się nie da, co obrazuje poniższe zdjęcie.

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Jak więc wykonać dobre zdjęcie na duchu przy tego typu ubraniach? My robimy to tak… Wykonujemy ponowne zdjęcie. Tym razem na innym manekinie, bardziej zabudowanym, o symetrycznej i proporcjonalnej sylwetce. Zdarza się również, że do bardziej wymagających fasonów prosimy o pomoc modelkę, na której ubrania z pewnością układają się bardziej naturalnie. Warto jednak dodać, że do uzyskania spójności całej sesji, dobry manekin jest niezbędny. Następnie na etapie, którym nazwiemy pierwszym dokonywane są kolejne czynności:

  • Usuwamy tło i manekina.
  • Retuszujemy ubranie.
  • Poprawiamy kolorystykę, ostrość.
  • Usuwamy wady, zabrudzenia czy zbędne zagniecenia.
  • Poprawiamy kształt ubrania w oparciu o wytyczne przekazane przez Klienta.
  • Wprowadzamy dodatkowe zmiany, których wymagają poszczególne zdjęcia.

Zdjęcia na duchu – etap I

Skąd środek ubrania?

Musisz pamiętać, że zdjęcie frontu ubrania nie kończy się na jego sfotografowaniu, potrzebujesz jeszcze środka (wewnętrznej strony pleców), a czasami również takich elementów jak kołnierzyk czy wnętrze rękawów. Wszystkie zdjęcia robocze, aby dały odpowiedni efekt końcowy, na etapie studia powinny być odpowiednio przygotowane i oświetlone. One oczywiście również poddawane są obróbce graficznej.

Zdjęcia na duchu – etap II

Składamy!

Następnie wszystkie zdjęcia należy złożyć w całość w postprodukcji. Na tym etapie naturalnie powstanie wiele niedoskonałości. Dlatego tak ważna jest precyzja w retuszu, szczególnie gdy zależy Ci na uzyskaniu obrazów w wysokiej rozdzielczości.

Oprócz usuwania niedoskonałości, zdjęcia ubrań często wymagają na końcowym etapie dodatkowych efektów. Może to być na przykład wyszczuplenie, modelowanie talii czy cieniowanie. Z pewnością przyda się do tego czujne oko i wysokie poczucie estetyki.

Zdjęcia na duchu – etap III

Efekt końcowy packshotu odzieży na duchu.

Zdjęcia na duchu zapewne nie należą do tych najłatwiejszych w wykonaniu, natomiast w świecie mody aktualnie są niezastąpione, dlatego warto zaprzyjaźnić się z tą techniką.

Zdjęcia na duchu zapewne nie należą do tych najłatwiejszych w wykonaniu, natomiast w świecie mody aktualnie są niezastąpione, dlatego warto zaprzyjaźnić się z tą techniką.

Gotowe zdjęcie “na duchu”

W treści powyższego artykułu zabrakło na pewno informacji o tym jak poruszać się w programie graficznym aby uzyskać poszczególne efektu. W przyszłości przygotujemy dokładny poradnik jak taki materiał wyretuszować. Tymczasem zamieszczamy przykład postprodukcji jaki wykonujemy u nas w studiu.

Około 50 minut postprodukcji w pigułce. ?