
Rok 2026 to ósmy rok królowania Sony A6400 w rankingu APS-C, ale rynek wreszcie ma alternatywy, które dają mu prawdziwie ostrą konkurencję. Fujifilm X-T5 z 40-megapikselowym sensorem X-Trans i trybem Pixel Shift 160 MP, Nikon Z fc z winylową stylistyką i full-frame mountem, oraz outsiderzy jak Canon EOS R10 czy Panasonic Lumix S5II realnie redefiniują, co to znaczy "aparat do zdjęć produktowych" w przedziale 3 500-8 000 zł. CIPA potwierdza w raporcie Q1 2026, że bezlusterkowce stanowią już 93% wszystkich shipmentów aparatów wymiennoobiektywowych globalnie - DSLR-y to 7% i odsetek dalej spada.
Polski rynek ma podobny trend: GfK Polska szacuje, że w 2025 roku bezlusterkowce wzięły 65% wartości całego rynku aparatów (lustrzanki cyfrowe i analogowe razem to 35%). Ten artykuł porównuje top 3 modele APS-C w 2026 roku z perspektywy sklepów internetowych i fotografii produktowej, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowego ale często pomijanego tematu: tethered shooting, czyli sterowania aparatem z laptopa podczas sesji studyjnej. Tu kryje się największa różnica między modelami - pamiętaj zwłaszcza o tym przy A6400 (Micro USB 2.0!) i Nikonie Z fc (brak live view w NX Tether 2.0).
Dlaczego bezlusterkowiec do zdjęć produktowych w 2026
Trzy powody, dla których bezlusterkowce wygrały rynek z lustrzankami w segmencie fotografii produktowej:
- Live View w wizjerze - widzisz dokładnie to, co dostaniesz na zdjęciu (z ostrością, ekspozycją, balansem bieli) zamiast patrzeć przez lustro. Dla packshot na białym tle to rewolucja - od razu widzisz, czy tło jest wyczyszczone, czy są zacienienia produktu.
- Mniejsza waga i kompaktowość - typowy bezlusterkowiec APS-C waży 400-650 g (Sony A6400: 403 g, Fujifilm X-T5: 557 g). Lustrzanki Canon 6D Mark II to ~750 g, Nikon D750 to 750 g. Przy 8-godzinnej sesji to znacząca różnica.
- Lepszy autofocus w żywym podglądzie - PDAF (Phase Detection AutoFocus) wbudowany w sensor identyfikuje obiekty z dokładnością piksela. Dla packshot z głębią ostrości f/8-11 wystarczy jedno tap-to-focus.
Co bezlusterkowce nie wygrywają z lustrzankami: bateria (Sony A6400: 410 zdjęć vs Canon 6D Mark II 1200 zdjęć z LCD wyłączonym), trwałość mechaniczna (lustrzanka wytrzymuje 200 000 cykli, bezlusterkowiec 100 000-150 000), obsługa "starszych" obiektywów (lustrzanki montują dziesiątki tysięcy modeli vintage z lat 80-90, bezlusterkowce wymagają adapterów). Dla fotografii produktowej w studio to są drugorzędne wady - bateria nie matter z siecią, trwałość 100 000 cykli to 3 lata intensywnej pracy.
Aspekt pomijany w 99% poradników: polska SERP dla "aparat bezlusterkowy" nie zawiera żadnego artykułu o zdjęciach produktowych. Sprawdziłem top 10 wyników na Google.pl - są poradniki dla blogerów, vlogerów, podróżników, fotografów ślubnych, ale zero treści dla e-commerce. To luka, którą wypełniamy poniżej.
Sony A6400 - 7-letni evergreen wciąż w top 3
Sony Alpha 6400 jest na rynku od 2019 roku i nadal sprzedaje się świetnie - to klasyczny "evergreen" produkt, który nigdy nie miał następcy bezpośredniego (Sony A6700 z 2023 zastąpił A6600, ale linia A6400 pozostała w produkcji). Specyfikacje:
- Sensor: APS-C CMOS 24,2 MP, ISO 100-32 000 (ext. 102 400)
- DXOMARK Sensor Score: 83 punkty, dynamic range 13,6 EV przy ISO 100, color depth 24-bit, low-light ISO 1431
- Autofocus: Real-time Tracking AF, 425 punktów PDAF, Real-time Eye AF (zwierzęta + ludzie)
- Video: 4K UHD 30p (z minimalnym crop 1,2x), Full HD 120p
- USB: Micro USB 2.0 (480 Mbps) - NIE USB-C jak w nowszych modelach
- Bateria: NP-FW50, 410 zdjęć z EVF, 410 z LCD
- Waga z baterią: 403 g
- Cena PL maj 2026: 3 534 zł z obiektywem 16-50 mm (Allegro top oferty), 4 099 zł body only (Cyfrowe.pl)
Co A6400 robi najlepiej: Real-time Eye AF dla portretów (kluczowe jeśli robisz lifestyle z modelką), nieskazitelny color science Sony (skin tones bez korekcji w post), bogata gama obiektywów Sony E-mount (50+ modeli APS-C, plus pełnoklatkowe FE działają z crop). Słabe strony: Micro USB 2.0 (20x wolniej niż USB-C 3.2 - kluczowe dla tetheringu), brak IBIS (image stabilization w body), pojedyncza karta SD (UHS-I), interface menu jak z 2014.

Dla kogo Sony A6400: uniwersalny wybór dla 80% sklepów internetowych. Świetnie sprawdza się w fotografii e-commerce (mała wielkość, szybki AF do batch packshotów), lifestyle (Eye AF, color science), social media (4K bez 1,2x crop). Główne ograniczenie: tethered shooting przez Capture One działa, ale BEZ live view (workaround przez kabel HDMI do oddzielnego monitora). Jeśli planujesz dużo studyjnej pracy z laptopem - rozważ X-T5 zamiast.
Fujifilm X-T5 - 40 MP i Pixel Shift 160 MP dla packshot

Fujifilm X-T5 (premiera listopad 2022, ale wciąż flagowiec linii X-T) jest najsilniejszym konkurentem dla Sony A6400 w 2026 - ze sporą przewagą cenową dla profesjonalnych zastosowań. Specyfikacje:
- Sensor: APS-C X-Trans CMOS 5 HR, 40,2 MP, ISO 125-12 800 (ext. 64-51 200)
- Pixel Shift Multi-Shot: 160 MP (kombinacja 20 ekspozycji) - dla nieruchomych obiektów (stół fotograficzny, biżuteria, sztuka)
- Autofocus: 425 punktów PDAF, AI-based subject detection (ludzie, zwierzęta, pojazdy, samoloty)
- IBIS: 5-osiowa stabilizacja, do 7 stops
- Video: 6.2K 30p, 4K 60p, Full HD 240p
- USB: USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps) - 20x szybciej niż Micro USB Sony
- PC Sync socket - kluczowe dla studyjnych flashów (Sony nie ma)
- Bateria: NP-W235, 580 zdjęć
- Waga z baterią: 557 g
- Cena PL maj 2026: 7 099-7 800 zł body only
Co X-T5 robi unikalnie: Pixel Shift 160 MP to absolutny game-changer dla biżuterii, znaczków pocztowych, monet, mikrochirurgii. Robi się 20 ekspozycji z subpiksowym przesunięciem sensora, łączy w jednym pliku - rezultat to obraz o gęstości pikseli porównywalnej z medium format Hasselblad H6D-100c (kosztującym 200 000 zł zamiast 7 800 zł). Dodatkowo Fuji ma 14 simulacji filmów wbudowanych (Velvia, Provia, Acros, Eterna, Classic Chrome) - dla brand consistency w lookbookach to oszczędność godzin w post-production.

Słabe strony X-T5: X-Trans nie jest mierzony przez DXOMARK (firma używa innych metodyk testowania, X-Trans technologia ma odmienny color array niż klasyczny Bayer), więc nie ma official score - ale niezależne testy PhotonsToPhotos pokazują PDR (Photographic Dynamic Range) 10,7 EV przy ISO 100 (vs 10,5 EV dla Sony A6400). Drugi minus to bateria - 580 zdjęć w specyfikacji często sprowadza się do 350-400 w intensywnym użyciu (IBIS i wysoka rozdzielczość pochłaniają moc). Trzeci minus: Capture One for Fujifilm jest oddzielną subskrypcją ($129 perpetual lub $179,99/rok) - większy koszt inicjalny niż Sony.
Dla kogo X-T5: fotograf specjalizujący się w produktach drobnych (biżuteria, kosmetyki, znaczki pocztowe), gdzie 40 MP + Pixel Shift dają przewagę nieosiągalną dla 24 MP konkurencji. Także studio fotograficzne z tethered shooting - USB-C 3.2 Gen 2 + Capture One for Fujifilm + PC Sync = pełen profesjonalny workflow.
Nikon Z fc - retro stylistyka, nowoczesna technika
Nikon Z fc (premiera 2021, wciąż w produkcji 2026) jest "trzecim graczem" w bezlusterkowcach APS-C - z unikalnym positioning na vintage stylistykę (klony Nikon FM2 z lat 80) i pełen mount Z (możliwość użycia full-frame obiektywów Nikkor Z bez adapterów). Specyfikacje:
- Sensor: APS-C CMOS 20,9 MP (najmniej z naszej trójki), ISO 100-51 200
- Autofocus: 209 punktów PDAF, Eye AF + Animal AF
- Video: 4K UHD 30p, Full HD 120p
- USB: USB-C 3.2 Gen 1 (5 Gbps)
- Bateria: EN-EL25, 300 zdjęć z EVF (najsłabsza)
- Waga z baterią: 445 g
- Cena PL maj 2026: 3 566 zł body only, promocja Nikon Winter 2026 do 26.01.2026 zniżka -4 270 zł na zestaw z obiektywem
Niepowtarzalny atut Z fc: vintage stylistyka z dialami przyspieszenia migawki, balansu bieli i ISO na górnej płycie body. Dla content creatorów stylizujących się na "vintage photographer aesthetic" to istotne (TikTok, Instagram lifestyle). Drugim atutem jest pełen mount Z - możesz dokupić obiektywy full-frame Nikkor Z (np. fenomenalny 50/1,8 S za 2 200 zł) i używać ich bez kompromisu (z crop 1,5x na APS-C).
Krytyczna wada dla fotografii produktowej: brak live view w NX Tether 2.0. Lista aparatów Nikon, dla których NX Tether 2.0 (oficjalny tethering Nikon) NIE obsługuje live view: Z fc, Z5, Z30, Z50, Zf. To znaczy, że robisz zdjęcie "na ślepo" - klikasz spust z laptopa, ale nie widzisz w czasie rzeczywistym, co aparat aktualnie kadruje. Workaround: użyj Capture One Pro for Nikon ($129 perpetual) - obsługuje live view dla Z fc przez własny driver, ale wymaga osobnej subskrypcji. Drugi workaround: Smartphone z aplikacją SnapBridge (live preview na telefonie, sterowanie przez Wi-Fi) - dobre dla okazyjnego użycia, słabe dla pełnej sesji studyjnej.

Tabela porównawcza top 3 + alternatywy

| Cecha | Sony A6400 | Fujifilm X-T5 | Nikon Z fc | Canon EOS R10 |
|---|---|---|---|---|
| Sensor | 24,2 MP | 40,2 MP + 160 MP PSM | 20,9 MP | 24,2 MP |
| DXOMARK score | 83 | n/a (X-Trans) | n/a | n/a |
| Dynamic range PDR @ISO 100 | 10,5 EV | 10,7 EV | 10,4 EV | 10,3 EV |
| Autofocus punktów | 425 | 425 | 209 | 651 |
| IBIS | Brak | 5-os, 7 stops | Brak | Brak |
| USB | Micro USB 2.0 (480 Mbps) | USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps) | USB-C 3.2 Gen 1 (5 Gbps) | USB-C 3.2 Gen 1 |
| PC Sync socket | Brak | Tak | Brak | Brak |
| Live View tethered | Tak (przez HDMI) | Tak (Capture One) | Brak (NX Tether 2.0) | Tak |
| Video | 4K 30p | 6.2K 30p / 4K 60p | 4K 30p | 4K 60p |
| Bateria zdjęć | 410 | 580 | 300 | 430 |
| Waga | 403 g | 557 g | 445 g | 426 g |
| Cena PL maj 2026 (body) | 4 099 zł | 7 099-7 800 zł | 3 566 zł | 3 999 zł |
Wniosek z tabeli: Fujifilm X-T5 jest królem APS-C dla fotografii produktowej w pełnym zestawieniu (40 MP + Pixel Shift 160 MP + USB-C 3.2 Gen 2 + IBIS + PC Sync), ale kosztuje 2x więcej niż Sony A6400 lub Nikon Z fc. Dla 80% sklepów - Sony A6400 lub Canon EOS R10 są wystarczające i ekonomicznie sensowniejsze. Dla 20% specjalistów (biżuteria, mikro-produkt, batch packshot z tethered live view) - Fuji X-T5 jest jedynym właściwym wyborem.


Tethered shooting - kluczowy aspekt pomijany w porównaniach

Tethered shooting to praca z aparatem podłączonym przez USB do laptopa. Robisz zdjęcie, plik leci od razu na ekran 27" gdzie sprawdzasz ostrość, ekspozycję, kompozycję - bez konieczności ściągania karty. To standard w studiach fotografii produktowej i jeden z największych "skoków" w jakości pracy z bezlusterkowcami. Ale każda kamera obsługuje to inaczej:
| Aparat | Capture One Pro | Lightroom Tether | Native (producent) |
|---|---|---|---|
| Sony A6400 | Tak (BEZ live view, workaround HDMI) | NIE (LR nie obsługuje Sony) | Imaging Edge Desktop (sync only) |
| Fujifilm X-T5 | Tak (z live view) | NIE (LR nie obsługuje Fuji) | X RAW Studio + Tether App |
| Nikon Z fc | Tak (z live view) | Tak (LR Classic) | NX Tether 2.0 (BEZ live view dla Z fc!) |
| Canon EOS R10 | Tak (z live view) | Tak (LR Classic) | EOS Utility 3 (full) |
Kluczowe wnioski dla fotografów produktowych:
- Lightroom Classic NIE obsługuje tetheringu Sony i Fujifilm - to ogromna luka, której Adobe nie naprawia od lat. Jeśli pracujesz w Lightroom, musisz mieć Capture One Pro jako "drugi" program tylko do tetheringu (~$299 perpetual albo $14,92/msc subskrypcja).
- Sony A6400 ma najsłabszy tethering - Imaging Edge Desktop jest stabilny ale wolny (Micro USB 2.0), brak live view w Capture One bez workaround przez HDMI do osobnego monitora. Dla 5-10 zdjęć dziennie OK, dla 50+ zdjęć w studio - frustrujące.
- Fujifilm X-T5 ma najlepszy tethering - Capture One for Fujifilm z pełnym live view, USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps), pełna kontrola parametrów aparatu z laptopa. To jest jedyna kamera APS-C, która prawdziwie konkuruje z full-frame Sony A7V w studio.
- Canon EOS R10 ma świetny tethering przez EOS Utility (free od Canon) + obsługę w Lightroom Classic. Często niedoceniana opcja - 3 999 zł za body z USB-C 3.2 Gen 1 i 4K 60p.

Obiektyw makro - drugi najważniejszy zakup po body

Po wyborze body, drugi krytyczny zakup to obiektyw makro lub bliskoodległościowy. Dla 80% fotografii produktowej w studio (pakshoty, biżuteria, kosmetyki, akcesoria) to ważniejszy element niż sam body - dobry obiektyw na słabym body daje lepsze wyniki niż słaby obiektyw na flagowym body.
- Sony FE 90mm f/2,8 Macro G OSS - 3 626 zł, kompatybilny z A6400 (z crop 1,5x daje ekwiwalent 135 mm), pełna macro 1:1, AF świetny, IS w obiektywie (kompensuje brak IBIS A6400)
- Fujifilm XF 80mm f/2,8 R LM OIS WR Macro - 4 800 zł, 1:1 macro, weather-sealed, dla X-T5 idealny
- Nikon NIKKOR Z MC 105mm f/2,8 VR S - 4 200 zł, 1:1 macro, S-line (najwyższa jakość Nikon)
- Tańsza alternatywa: Sigma 70mm f/2,8 DG MACRO Art - 1 700 zł dla Sony E mount, też pełne 1:1, świetna jakość optyczna ale wolniejszy AF
- Najtańsza opcja: Pierścienie pośrednie (extension tubes) na klasyczny obiektyw 50mm f/1,8 - 200-300 zł, daje połowiczne macro (1:2)
Dla packshot na białym tle bez detali makrowych wystarczy klasyczny 50mm f/1,8 (Sony FE 50mm f/1,8 - 1 200 zł, Fujifilm XF 50mm f/2 R WR - 1 800 zł, Nikon Z 50mm f/1,8 S - 2 200 zł). Apertura f/1,8 nie jest potrzebna w studio (zwykle pracujemy w f/8-11 dla głębi ostrości), ale szybki AF i kompaktowość są realnymi zaletami.

Oświetlenie i akcesoria - co realnie potrzebujesz

Bez oświetlenia najlepszy aparat nic nie zrobi. Minimalny zestaw studyjny dla fotografii produktowej:
- Główna lampa: Godox AD200 Pro (2 200 zł, 200 Ws, akumulator) lub Profoto B10X (8 500 zł, premium)
- Softbox 60x60 cm: Godox SB-UE 60x60 - 250 zł, kompatybilny z AD200
- Wyzwalacz radiowy: Godox X2T-S (Sony) 250-300 zł, X2T-F (Fuji) 287 zł, X2T-N (Nikon) 198 zł
- Statyw studyjny: Manfrotto 055XPRO3 - 1 200 zł lub Smallrig FreeBlazer (450 zł, 60% taniej)
- Tło białe seamless: Manfrotto BG-WHT 2,7x11 m - 350 zł (zużywa się powoli, jeden rolek na 200-300 sesji)
- Stół fotograficzny: namiot bezcieniowy 80x80 cm (250 zł) lub plexa pleksi A2 200 zł
- L-bracket dla aparatu: SmallRig X-T5: 350-450 zł, A6400: 250-300 zł (kluczowe dla pionowego kadru z statywu)
- Kabel USB-C tethering: Tether Tools Optima 10G 4.6 m - 750-900 zł (premium) lub generic USB-C 5 m za 80 zł (działa, ale mniej niezawodny)
- DC Coupler (zasilacz aparatu z gniazdka): NP-FW50 dummy battery + AC adapter dla A6400 - 200 zł, kluczowe dla wielogodzinnych sesji
Łączny koszt minimalnego zestawu: ~5 500-7 000 zł (bez aparatu i obiektywu). To znaczy, że typowy "komplet startowy" do fotografii produktowej w studio:
- Budżet (8 000-10 000 zł): Sony A6400 + 50mm f/1,8 + Godox AD200 + softbox + statyw + tło. Wystarczy dla 80% sklepów internetowych.
- Mid-range (12 000-15 000 zł): Fujifilm X-T5 + XF 80mm Macro + Godox AD200 Pro + 2x softbox + L-bracket + Tether Tools cable. Pełen profesjonalny setup.
- Pro (20 000+ zł): Sony A7V (full-frame) + 90mm Macro G + Profoto B10X + 2x softbox + Capture One Pro perpetual + Eizo CG monitor 27" + Tether Tools premium. Studio z 5-letnim ROI.

Dla kogo co wybrać - rekomendacje per use case

- Solo founder z 50-200 produktami (kosmetyki naturalne, biżuteria handmade): Sony A6400 (4 099 zł) + Sigma 70mm f/2,8 Macro Art (1 700 zł) + minimalny zestaw oświetlenia (5 500 zł). Total: ~11 300 zł. Konwertuje 60% jakości studyjnej fotografii produktowej.
- Sklep z odzieżą i akcesoriami (lifestyle + lookbook): Sony A6400 + 50mm f/1,8 (1 200 zł) + Real-time Eye AF dla modelek. Plus Capture One Pro for Sony ($129 perpetual) dla tetheringu. Total: ~5 800 zł na hardware.
- Specjalista biżuterii / mikro produktów: Fujifilm X-T5 (7 099 zł) + XF 80mm Macro (4 800 zł) + 2x Godox AD200 Pro (4 400 zł) + Capture One for Fuji ($179,99/rok). Pixel Shift 160 MP daje przewagę nieosiągalną dla 24 MP konkurencji.
- Fotograf wizerunkowy / lifestyle / portret: Nikon Z fc (3 566 zł) + Nikkor Z 50mm f/1,8 S (2 200 zł). Vintage stylistyka pasuje do "personal brand" fotograficznego, mount Z daje przyszłość rozwoju (dokupisz full-frame Z6 III bez wymiany obiektywu).
- Studio fotograficzne komercyjne: Fujifilm X-T5 jako primary + Sony A7V jako backup full-frame. Capture One Pro multi-user ($45/msc/user). Eizo CG kalibrowany monitor. Tether Tools premium cable. To jest poziom marszalstudio - u nas robimy fotografię produktową w tym setupie.
Top trzy: Sony A6400 (4 099 zł, uniwersalny dla 80% sklepów - świetny color science, Real-time Eye AF, ale Micro USB 2.0), Fujifilm X-T5 (7 099-7 800 zł, król APS-C - 40 MP + Pixel Shift 160 MP + USB-C 3.2 Gen 2 + IBIS + PC Sync), Nikon Z fc (3 566 zł, retro stylistyka + pełen mount Z). Dla biżuterii i mikro-produktów Fujifilm X-T5 wygrywa bezdyskusyjnie (Pixel Shift 160 MP). Dla 80% sklepów internetowych Sony A6400 wystarcza i jest ekonomicznie najsensowniejszy. Polski rynek 2026: bezlusterkowce stanowią 65% wartości całego rynku aparatów (GfK Polska), 93% globalnych shipmentów ILC według CIPA.
Sony A6400 ma DXOMARK Sensor Score 83 punkty - dynamic range 13,6 EV przy ISO 100, color depth 24-bit, low-light ISO 1431. To wciąż top APS-C nawet w 2026 roku, mimo że aparat jest na rynku od 2019. PhotonsToPhotos podaje PDR (Photographic Dynamic Range) 10,5 EV @ ISO 100. Sensor jest 7-letni, ale obróbka Sony BIONZ X jest nadal w czołówce dla skin tones i color science. Dla porównania: Fujifilm X-T5 nie jest mierzony przez DXOMARK (X-Trans technology), ale niezależne testy pokazują PDR 10,7 EV @ ISO 100 (lekko lepiej).
Nie, Adobe Lightroom Classic NIE obsługuje tetheringu dla Sony i Fujifilm - to ogromna luka, której Adobe nie naprawia od lat. Lightroom obsługuje tylko Canon (przez EOS Utility) i Nikon (przez NX Tether). Dla Sony i Fujifilm w studio musisz mieć Capture One Pro ($299 perpetual lub $14,92/msc) jako "drugi" program tylko do tetheringu. Capture One for Sony lub Capture One for Fujifilm to tańsze opcje brand-specific - $129 perpetual. Sony A6400 ma dodatkowe ograniczenie: tethering przez Capture One działa, ale BEZ live view (workaround przez HDMI do osobnego monitora). Fujifilm X-T5 ma najlepszy tethering wśród APS-C - z pełnym live view i USB-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps).
Pixel Shift Multi-Shot to tryb fotografowania w X-T5, który robi 20 ekspozycji z subpiksowym przesunięciem sensora i łączy je w jednym pliku 160-megapikselowym (rozdzielczość 15360x10240). Działa tylko dla nieruchomych obiektów (stół fotograficzny, biżuteria, znaczki pocztowe, monety, sztuka). Jakość obrazu jest porównywalna z medium format Hasselblad H6D-100c (kosztującym 200 000 zł zamiast 7 800 zł X-T5). Przygotowanie 160 MP pliku: zdjęcie aparatem (15-30 sekund), przetworzenie w Capture One for Fujifilm lub Iridient (2-5 minut). Dla biżuterii i mikro-produktów to game-changer - daje rozdzielczość niedostępną dla żadnego innego aparatu APS-C w tej cenie.
Częściowo. NX Tether 2.0 (oficjalny program Nikon do tetheringu) NIE obsługuje live view dla Nikon Z fc, Z5, Z30, Z50 i Zf - możesz robić zdjęcia z laptopa, ale nie widzisz w czasie rzeczywistym co aparat aktualnie kadruje. Workaroundy: 1) Capture One Pro for Nikon ($129 perpetual) obsługuje live view dla Z fc przez własny driver, 2) SnapBridge na smartphone z live preview na telefonie i sterowaniem przez Wi-Fi (dobre dla okazyjnego użycia), 3) Lightroom Classic z NX Tether plugin (live view, ale tylko dla Z6 III, Z7 II i wyżej). Jeśli planujesz dużo studyjnej pracy z laptopem i chcesz Nikona, lepiej rozważyć Z6 III (full-frame, 9 999 zł) zamiast Z fc.
Budżet 8 000-10 000 zł: Sony A6400 (4 099 zł) + 50mm f/1,8 (1 200 zł) + Godox AD200 (2 200 zł) + softbox 60x60 (250 zł) + statyw (450 zł) + tło white seamless (350 zł) + statyw studyjny + akcesoria. Total: ~8 600-10 000 zł. Wystarczy dla 80% sklepów internetowych. Mid-range 12 000-15 000 zł: Fujifilm X-T5 (7 099 zł) + XF 80mm Macro (4 800 zł) + Godox AD200 Pro + 2x softbox + L-bracket + Tether Tools cable. Pro 20 000+ zł: Sony A7V (full-frame, 13 000 zł) + 90mm Macro G + Profoto B10X + Capture One Pro + Eizo CG monitor + premium accessories. Dla samego startu hobbysty: Nikon Z fc + Nikkor Z 50mm f/1,8 + ring light = ~6 500 zł.
Tak, Canon EOS R10 (3 999 zł body) jest niedoceniana ale realnie konkurencyjna alternatywa dla Sony A6400. Plusy: USB-C 3.2 Gen 1 (5 Gbps - 10x szybciej niż Micro USB Sony), 4K 60p video (Sony tylko 30p), 651 punktów AF (Sony 425), pełne wsparcie EOS Utility i Lightroom Classic dla tetheringu (Sony A6400 nie ma natywnego tetheringu w LR). Minusy: mniej obiektywów dostępnych w mount RF-S niż Sony E, Canon ekosystem wciąż dojrzewa (R10 to drugi APS-C w mount R), gorszy color science niż Sony dla skin tones. Dla początkującego sklepu z budżetem 4 000 zł na body: Canon R10 jeśli planujesz dużo video, Sony A6400 jeśli głównie portret/lifestyle.
Dla 80% sklepów internetowych - nie. APS-C wystarcza dla packshot, lifestyle i lookbook w studio - dynamiczny zakres 10,5-10,7 EV i rozdzielczość 24-40 MP są w zupełności wystarczające dla zdjęć finalnych 1500x1500 px na Allegro lub 3000x3000 px na Amazon. Full-frame (Sony A7V, Canon R6 II, Nikon Z6 III) wygrywa w 3 obszarach: lepsza praca przy słabym świetle (ISO 6400+ czysty), shallow depth of field (efekt rozmytego tła z f/1,4), większy bufor (więcej zdjęć w sekundę). Dla studia fotograficznego komercyjnego z klientami high-end - full-frame ma sens (wymóg klienta, brand image, prestiż). Dla sklepu sprzedającego kosmetyki, ubrania, biżuterię - Fujifilm X-T5 z 40 MP + Pixel Shift 160 MP jest realnie lepsze niż klasyczny full-frame 24 MP.
Podsumowanie - jak wybrać aparat na 2026
Maj 2026 to dobry moment na zakup bezlusterkowca APS-C - rynek dojrzał, ceny stabilne, a różnice między modelami są klarowne. Trzech kandydatów do top wyboru: Sony A6400 (4 099 zł, uniwersalny dla 80% sklepów), Fujifilm X-T5 (7 099-7 800 zł, król APS-C dla biżuterii i tetheringu), Nikon Z fc (3 566 zł, retro stylistyka + pełen mount Z). Plus outsider Canon EOS R10 (3 999 zł) z lepszym tetheringiem niż Sony i 4K 60p video.
Trzy zasady wyboru: 1) jeśli planujesz tethered shooting w studio, wybierz Fujifilm X-T5 lub Canon R10 (oba mają USB-C 3.2 Gen 2 i pełen live view, Sony A6400 tylko Micro USB 2.0); 2) jeśli specjalizujesz się w biżuterii lub mikro-produktach, X-T5 z Pixel Shift 160 MP jest jedynym właściwym wyborem; 3) jeśli używasz Lightroom Classic, sprawdź najpierw kompatybilność tetheringu - Adobe nie obsługuje Sony i Fujifilm, więc będziesz potrzebować dodatkowo Capture One Pro ($299 perpetual). Dla pełnego workflow studyjnego, niezależnie od wybranego body, polecamy zestaw Affinity Photo 3 (darmowy) + Capture One Pro for Fujifilm/Sony + DxO PhotoLab 9 dla RAW.
Linki dodatkowe: Wymagania techniczne zdjęć Amazon, Empik i Allegro | Jak zrobić białe tło na zdjęciach produktowych | Lampa pierścieniowa - kompletny przewodnik | Namiot bezcieniowy - jak wybrać do studio | Co to jest plik RAW - kompletny przewodnik

